Area of Interest: Documentation and text collection
Skills: Speaking
Competences:
Age Bracket: 6 – 10
Time Commitment: Over 60 minutes
Affordability:
Materials:
Mobilā telefona kamera, dators.
Expert recommendations:
Language: Latvian
I Materiālā fāze
- Paņemiet mobilo tālruni vai digitālo kameru un dodieties ārpus mājas/skolas, lai izpētītu vidi, kurā dzīvojat. Atrodiet jaunu fokusu apkārtējās vides izpētei, piemēram, uzrakstus dažādās valodās vai tikai latgaliešu valodā un citas zīmes (zīmējumus, simbolus u.tml.).
- Izvēlieties kādu nozīmīgu ielu vai laukumu savā pilsētā vai pagastā kā tipisku vietu, kur satiekas daudz cilvēku, kur ir veikali, tiek piedāvāti pakalpojumi vai citi piedāvājumi un pasākumi, kas padara šo vietu dzīvu.
- Nofotografējiet izkārtnes, kas izvietotas veikalu skatlogos, uz durvīm, uz norādēm vai reklāmas stendiem, ielu nosaukumus un citus uzrakstus utt. Pievērsiet uzmanību arī neverbālām zīmēm (zīmējumiem, fotogrāfijām, attēliem, simboliem u. c.).
- Saglabājiet visas fotogrāfijas datorā, izveidojot atsevišķu mapi vai apakšmapes.
- Grupējiet zīmes pēc jums interesantiem un noderīgiem kritērijiem: piemēram, uzrakstos redzamās valodas (latviešu, latgaliešu, angļu un citas); valodu skaits vienā attēlā (vienvalodas, divvalodu vai daudzvalodu, piemēram, oficiālā tūrisma informācija trijās valodās); zīmju veidi (piemēram, māju nosaukumi, ielu nosaukumi, grafiti); vai saprotamības līmenis (saprotams vai nesaprotams uzraksts).
- Izvēlieties zīmes, kas rakstītas latgaliešu valodā vai veidotas ar simboliem, kuri atspoguļo reģionālo kultūru vai specifisku valodas lietojuma praksi.
- Aplūkojiet tās un padomājiet par to, kā šīs zīmes atspoguļo konkrētus vēstures periodus, identitātes, vērtības, piederību vietējām kopienām, tradīcijas un kultūras pārmaiņas.
II Verbālā fāze
- Darbs pāros vai mazās grupās. Dalieties savās pārdomās un secinājumos ar klasesbiedriem (mēģiniet sazināties latgaliešu valodā):
- Kādas zīmes esat ieguvuši fotografējot?
- Cik bieži un kādās situācijās jūs redzējāt latgaliešu valodu uz šīm zīmēm?
- Kā jūs jutāties attēlu fotografēšanas un analīzes laikā?
- Ar kādiem izaicinājumiem un pārsteigumiem jums nācās saskarties?
- Ja esat nofotografējuši zīmes ar māju nosaukumiem (nosaukumi uz plāksnēm), ielu nosaukumiem vai līdzīgām zīmēm, pārrunājiet šādus jautājumus:
- Kā jūs domājat – kas parasti slēpjas aiz māju/ielu nosaukumiem un kādus stāstus tie mums stāsta?
- Kādos kontekstos parādās vārdi latgaliešu valodā?
- Kā ir veidotas zīmes (no kuriem materiāliem), kuras semiotiskās zīmes jums šķita neparastas, interesantas (žogu, durvju vai logu noformējums, ornamenti u.tml.)?
- Kādas mājas ir Latgalē? Kāda varētu būt mājas īpašnieku izcelsme, vai mājas noformējums par to ko stāsta? Ko nozīmē – privātīpašums? Kāda atbildība, ieguvumi, problēmas vai kas cits no tā varētu būt?
- Ko jūsu pamanītie mājvārdi liecina par māju īpašnieku un vietējās kopienas identitāti kopumā?
III Mentālā fāze
- Definējiet, pārrunājiet un izskaidrojiet jaunus jēdzienus, kas ir svarīgi zīmju izpētē (piemēram, reģionālā identitāte un valoda, lingvistiskā ainava, semiotika, māju nosaukumi, ielu nosaukumi utt.). Ko tie nozīmē jūsu kopienai?
- Aplūkojiet vēlreiz uzmanīgi valodas zīmes, uzrakstus latviešu literārajā un latgaliešu valodā.
- Nosakiet, kas līdzīgs un kas atšķirīgs (morfoloģija, semantika, pragmatika)? Izveidojiet tabulu, kas ļaus jums pamanīt un atcerēties šīs līdzības un atšķirības.
- Sagatavojiet savu viedokli un argumentus, lai klasē pārrunātu par tādiem jautājumiem kā:
- Kā publiskajā telpā redzamā lingvistiskā un semiotiskā ainava (gan oficiālie uzraksti un zīmes, gan privāti veidotie uzraksti) atklāj lokālās vides identitāti? Kāda loma tajā ir latgaliešu valodai?
- Vai esat dzirdējuši par vietējo cilvēku vai pašvaldības pretestību un nevēlēšanos redzēt vai uzlikt uzrakstus kādā noteiktā valodā?
- Ko jūs ieteiktu savas lokālās vides lingvistiskās ainavas pārveidošanā/ uzlabošanā?
- Apkopojiet diskusijā paustos viedokļus un reflektējiet par savām jauniegūtajam zināšanām, idejām un lingvistisko attieksmi. Rakstveidā definējiet jēdzienus un atbildiet uz jautājumiem:
- jēdzieni: reģionālā valoda, identitāte un piederība,
- valodas zīmju funkcijas publiskajā telpā,
- ko nozīmē īpašums un īpašumtiesības uz vietu, piederība,
- kas ir vietējā kopiena,
kā jūs saprotat tādus jēdzienus kā individuālā atbildība un līderība?
